Poradnik logopedyczny - czynniki wpływające na rozwój mowy dziecka.

Utworzono dnia 30.01.2020

Temat: Poradnik logopedyczny - czynniki wpływające na rozwój mowy dziecka.

Mowa osób z najbliższego otoczenia dziecka jest bardzo ważna i najlepiej, kiedy jest prawidłowa. Błędne wzorce powodują wywołanie i utrwalenie wadliwej wymowy.

• Do dziecka należy mówić wolno i wyraźnie, dbając o kontakt wzrokowy.
  • Dziecko powinno reagować na aktywność uczuciową i słowną otoczenia. W przypadku, gdy takie reakcje nie występują, można podejrzewać niedosłuch. Konieczne jest wtedy badanie słuchu!
  • Nie należy zaniedbywać chorób uszu, gdyż nie leczone mogą powodować niedosłuch.
  • Należy unikać stosowania tzw. języka dziecięcego, sztucznego spieszczania w czasie rozmowy z dzieckiem.
  • Jeżeli dziecko ma nieprawidłową budowę narządów mowy (rozszczep warg, podniebienia, dziąseł, zniekształcenie szczęk i uzębienia) należy zgłosić się do lekarza specjalisty (ortodonty, chirurga-plastyka).
  • Nie należy „gasić” naturalnej skłonności dziecka do mówienia. Uważne słuchanie jego wypowiedzi jest niezwykle inspirujące, a zadawanie dodatkowych pytań przyczynia się do korzystnego rozwoju mowy.
  • Nie należy zawstydzać dziecka lub karać za wadliwą wymowę. Hamuje to chęć do mówienia, a w konsekwencji prowadzi do powstawania większych problemów logopedycznych.
  • Wskazane jest częste czytanie i opowiadanie dziecku bajek, wspólne oglądanie filmów i rozmawianie na ich temat.
  • Nie należy zbyt wcześnie wymagać wymawiania poszczególnych głosek.   Dziecko zmuszane do artykulacji głosek zbyt trudnych zaczyna je zniekształcać, wymawiać nieprawidłowo.
  • Jeżeli dziecko osiągnęło wiek, w którym powinno wymawiać daną głoskę, a nie robi tego, należy zasięgnąć porady logopedy. Poniżej znajduje się tabela prezentująca etapy rozwoju mowy opracowana przez profesora Leona Kaczmarka – ojca polskiej logopedii:

Wiek dziecka

Artykulacja głosek

Pierwsze miesiące życia – głużenie

Powstają przypadkowe dźwięki

Około 6 m. życia – gaworzenie

Powtarzanie usłyszanych dźwięków

1-2 rok życia – okres wyrazu

Pojawiają się pierwsze wyrazy: mama, tata. Dziecko wymawia samogłoski: a, o, u, i, e, y oraz spółgłoski: p, pi, b, bi, m, mi, t, d, n. Pod koniec drugiego roku życia pojawiają się wypowiedzi dwuwyrazowe

2-3 rok życia

Pojawiają się proste zdania, dziecko wymawia samogłoski ą, ę i spółgłoski w, wi, f, fi, ś, ź,  ć, dź, ń, l, li, k, ki, g, gi, ch, chi, ł, s, z, c, dz.

Następuje znaczny przyrost ilościowy słów: od 300 w wieku 2 lat do 1000 w wieku lat 3

4-5 rok życia

Pojawia się głoska „r”, czasem „sz-ż-cz-dż”

5-6 rok życia

Utrwalane są głoski „sz” „ż” „cz” „dż”

7 rok życia

Opanowana jest technika mówienia

• Dla wyeliminowania wady wymowy u dziecka potrzebna jest ścisła współpraca rodziców z logopedą.

Opracowanie: Marzanna Przystałowska