Wpływ czytania na rozwój dziecka.

Utworzono dnia 03.01.2023

Wszyscy wiemy jakie to ważne, jednak tak niewiele osób wprowadza ten istotny nawyk, mający tak ogromny wpływ na wieloaspektowy rozwój dziecka. Czytając już od pierwszych chwil naszym pociechom, przekazujemy im to, co zaowocuje w ich przyszłości.

Czytanie okazuje się szczególnie istotne w życiu i rozwoju człowieka od jego najmłodszych lat. Proces ten wpływa na dziecko w wielu aspektach, a jednym z nich są po prostu możliwości mózgu. Kreatywność oraz poznawanie nowych wyrazów i sposobów ich łączenia sprawiają, że dziecko otwiera się na świat złożony ze słów i liter. Dzięki temu łatwiej rozumie zależności między nimi. Efekty można zauważyć już w pierwszych latach uczęszczania do szkoły – dzieci mające kontakt ze słowem od małego lepiej radzą sobie z tymi zagadnieniami na kolejnych etapach rozwoju.

Mały człowiek zaangażowany w historię bohatera kształtuje umiejętność koncentrowania się na konkretnej rzeczy, skupia rozproszoną uwagę. Regularne czytanie pozytywnie wpływa także na pamięć dziecka. Kontynuowanie co wieczór jednej, ciągnącej się opowieści rozwija zapamiętywanie – dlatego im starsze dziecko, tym dłuższe historie jest w stanie przyswoić. Książka czytana do poduszki uspokaja i dobrze wpływa na sen, który z kolei jest ważny dla regeneracji umysłu i przygotowywania go do nabywania nowych umiejętności.

Poza typowymi możliwościami intelektualnymi istotnym efektem regularnego czytania dzieciom jest rozwój emocjonalny i poznawczy. Pociecha wkracza w świat emocji oraz rozwija wrażliwość i empatię. Uczy się rozumieć reakcje innych ludzi i swój wpływ na emocje innych. Opowieści dla dzieci oparte na schematach wymagających rozwiązania przez bohatera jakiegoś problemu rozwijają u dziecka umiejętność radzenia sobie z trudnościami, logicznego myślenia, szukania kreatywnych rozwiązań i analizowania sytuacji. Istotną korzyścią jest wzmacnianie relacji z czytającymi opiekunami. Znajomość i wspólne przeżywanie historii buduje relację opartą na bliskości i zaufaniu między dzieckiem a czytającym.