Dzień Liczby PI

Utworzono dnia 12.04.2022

Dzień liczby Pi obchodzimy 14 marca. Ze szkoły wszyscy pamiętamy, że liczba π to stała matematyczna, której wartość w przybliżeniu wynosi 3,14. Korzystamy z niej między innymi przy obliczaniu pola koła. Ale z π, wiąże się też kilka niesamowitych ciekawostek! Zebraliśmy dla was 5 zaskakujących faktów, o których mogliście nie wiedzieć.

Liczba Pi - skąd ta nazwa?

Nazwę dla liczby Pi wymyślił w 1706 roku walijski matematyk William Jones i zawarł w książce Synopsis Palmariorum Mathesos. π to pierwsza litera greckiego słowa περίμετρον (perimetron), czyli obwód.

Liczba Pi - rekordy

Księga rekordów Guinnessa odnotowuje osoby, które zdołały wymienić z pamięci najwięcej cyfr po przecinku liczby Pi. Aktualny rekord należy do Japończyka Akiry Haraguchi, który zapamiętał 100 tys. miejsc po przecinku π. Znacznie więcej cyfr da się wyliczyć za pomocą komputerów. W 2016 roku, Peter Treub korzystając ze specjalnego programu, uzyskał 22,5 BILIONÓW miejsc po przecinku π.

Tajemniczy film o Pi

W 1998 roku powstał film zatytułowany Pi. To mroczna opowieść o młodym geniuszu matematyki, który odkrywa, że π to szyfr pozwalający panować nad światem, a nawet... skontaktować się z Bogiem. Twórcą filmu jest słynny reżyser Darren Aronofsky, który odpowiada między innymi za kultowe Requiem dla snu.

Dzień liczby Pi - czemu obchodzimy 14 marca?

Zastanawiacie się, dlaczego akurat 14 marca obchodzimy dzień liczby Pi? To proste. Marzec to trzeci miesiąc roku. W połączeniu ze swoim czternastym dniem daje właśnie 3,14 :)

Co ma wspólnego Pi i szarlotka?

W języku angielskim Pi oraz słowo pie (placek) wymawia się podobnie. Dlatego w dzień liczby Pi, często serwuje się apple pie, czyli szarlotkę! To właśnie jej składniki są pokazane na grafice Google Doodle. Na YouTube znalazł się też filmik z przepisem na jabłkowe ciasto.

U nas w szkole podczas obchodów tego dnia uczniowie między innymi przygotowywali prace tematyczne, do obejrzenia w galerii.

Dzień Liczby PI

Utworzono dnia 12.04.2022, 09:11