Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Kiedy dziecko osiąga gotowość szkolną

Utworzono dnia 16.11.2022

Kiedy dziecko osiąga gotowość szkolną


Moment, w którym dziecko rozpoczyna naukę w szkole jest przeżyciem nie tylko dla niego samego, ale również dla jego rodziców. Jest to moment przełomowy, moment radości i dumy. Rodzice, nauczyciele mają obawy czy dziecko poradzi sobie z tak wielką zmianą? Czy będzie potrafiło podporządkować się szkolnej dyscyplinie? Czy wejdzie w pozytywne relacje z rówieśnikami i nauczycielami? Czy wreszcie da sobie radę z przyswajaniem materiału szkolnego.

DEFINICJA DOJRZAŁOŚCI SZKOLNEJ:
Dojrzałość szkolna według znanego polskiego pedagoga Stefana Szumana; „...to poziom rozwoju w sferach: fizycznej, umysłowej, emocjonalnej i społecznej, który czyni dziecko wrażliwym i podatnym na nauczanie i wychowanie w pierwszej klasie szkoły podstawowej...”
 

Zapoznajmy się zatem pokrótce z każdą z wyżej wymienionych sfer, które kształtują się w wieku przedszkolnym.

Sfera motoryczna :

Motoryka duża – kształtuje się postawa, równowaga, stabilizacja centralna, świadomość ciała i przestrzeni. Przejawia się to w prawidłowym chodzie, bieganiu, podskokach,  skokach obunóż i na jednej nodze, wchodzeniu i schodzeniu po schodach krokiem naprzemiennym bez podtrzymywania poręczy. Wykonywaniu zadań ruchowych wymagających sprawności, wytrzymałości i prawidłowiej równowagi. Chwytaniu, łapaniu, piłki, woreczków. Dziecko chętnie i aktywnie uczestniczy we wszystkich zabawach ruchowych, bieżnych, wytrzymałościowych.

Motoryka mała – kształtuje się lateralizacja ( dominacja nogi, ręki, oka, ucha), chwyt pisarski  - to ważny czas dla  prawidłowego wypracowania chwytu pisarskiego. Dobra koordynacja ruchów, w szczególności rąk i palców, (rysowanie, lepienie, wycinanie, a później kreślenie  cyfr i liter  -  co jest ważne w nauce pisana. Dziecko pretendujące do pójścia do szkoły powinno być odporne na zmęczenie i dysponować odpowiednim dla swojego wieku zasobem sił fizycznych. Dobra sprawność rąk, koordynacja ruchowa oraz koordynacja ruchowo – wzrokowa będą szczególnie potrzebne podczas bardzo różnorodnych zajęć w szkole.

Sfera umysłowa – dziecko dojrzałe umysłowo interesuje się nauką szkolną i wszystkim co jej dotyczy, czyli czytaniem, pisaniem, liczeniem. Prawidłowo kształtujący się słuch fonemowy pozawala na syntezę  i analizę słuchową wyrazów. Prawidłowa synteza i analiza wzrokowa  pozwala na odpoznawanie znaków, symboli i liter  co sprzyja łatwości w czytaniu a później pisaniu. Dziecko potrafi skupić uwagę  na jednej czynności a rozpoczęte zadanie doprowadza do końca.

Rozwój myślenia operacyjnego kształtuje się, dziecko potrafi dokonywać obliczeń bez użycia liczmanów, sprawnie przelicza, porównuje, dodaje, odejmuje, myśli logicznie, potrafi ułożyć historyjkę obrazkową i opowiada ją.  Komunikuje się z innymi, a  jego mowa jest prawidłowa artykulacyjnie  ( realizuje wszystkie dźwięki języka ojczystego).  Rozumie przekazywane mu polecenia, instrukcje czy wiadomości i realizuje je.

Sfera emocjonalna – dziecko dojrzałe emocjonalnie odczuwa więź ze swoim najbliższym otoczeniem. Odpowiednio reaguje na pozytywne bądź negatywne uwagi dotyczące zachowania lub nauki. Jest stabilne emocjonalnie, radzi sobie z uczuciami: złości, smutku, stresu,  radości,  reaguje adekwatnie do sytuacji. Nie płacze z błahego powodu, nie popada w  konflikty z rówieśnikami. Potrafi odpowiednio do  wieku panować nad swoimi emocjami, kontroluje je.

Sfera społeczna – dziecko dojrzałe w sferze społecznej  nawiązuje kontakty z innymi. Akceptuje i respektuje zasady i  reguły panujące w zespole klasowym i szkolnym. Harmonijnie  współżyje  w grupie. Jest samodzielne w czynnościach samoobsługowych, higienicznych, porządkowych, edukacyjnych. 7 latek różnicuje dobro od zła, zna zasady poruszania się w ruchu publicznym – wie  jak należy prawidłowo przechodzić przez jezdnię.
 

 

Oceny dojrzałości szkolnej dziecka nauczyciel dokonuje w  wyniku przeprowadzonych zadań i obserwacji oraz na bazie codziennej pracy w oddziale przedszkolnym.   Bardzo ważna w przygotowaniu dziecka do szkoły jest współpraca z domem  rodzinnym. Rodzice powinni  zdawać sobie sprawę, jak ważnym okresem jest wiek przedszkolny. Warto pamiętać, że każde dziecko rozwija się w  swoim tempie  i osiągnięcie gotowości szkolnej jest sprawą indywidualną. Jednak warto pamiętać o kamieniach milowych w rozwoju.  Istotną sprawą jest by przed przekroczeniem progu szkoły dziecko osiągnęło podstawy będące podwaliną do dalszej edukacji. Jeżeli tak się nie dzieje, niezbędna jest specjalistyczna diagnoza w PPP oraz pomoc w formie zajęć dodatkowych w placówce lub specjalistycznych instytucjach.

                                                           Opracowała

                                                           Maria Piątek

Laboratoria Przyszłości

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Marzec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 158

W poprzednim tygodniu: 270

W tym miesiącu: 1164

W poprzednim miesiącu: 1103

Wszystkich: 47964

Z KULTURĄ MI DO TWARZY - Ogólnopolski Projekt Edukacyjny

 

 

POZNAJ POLSKĘ

MEiN: W 2022 roku co najmniej 100 mln zł na program „Poznaj Polskę”. W tym  możliwe dodatkowe środki | Serwis Samorządowy PAP

SZKOŁA PAMIĘTA

SZKOŁA DO HYMNU

KWESTA

APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY EMOCJONALNEJ