XXII Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę

Utworzono dnia 20.10.2022

Za nami XXII Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę odbywająca się pod hasłem „Blask Prawdy”, w której udział wzięli uczniowie naszej szkoły wraz z Panią Dyrektor Joanną Biskup, księdzem Tomaszem Sienickim, p. Pauliną Skwiot, p. Edytą Kmiotek  Tym razem pielgrzymowaliśmy z dwiema zaprzyjaźnionymi szkołami: Szkołą Podstawową nr 23 w Rzeszowie oraz Szkołą Podstawową w Wólce Hyżneńskiej. Na Jasną Górę przybyło ponad 6 tysięcy osób z blisko 170 szkół. Kulminacyjnym punktem pielgrzymki była uroczysta msza św. pod przewodnictwem Duszpasterza Rodziny Szkół im. Jana Pawła II – ks. biskupa Marka Stolarczyka. Wraz z uczniami Szkoły Podstawowej nr 23 w Rzeszowie przygotowaliśmy i odczytaliśmy modlitwę wiernych.

Główną intencją mszy była modlitwa o pokój na świecie oraz o zakończenie wojny w Ukrainie. W czasie kazania biskup Marek Solarczyk, duszpasterz Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, zachęcał młodych pielgrzymów, by przeżywali życie z Jezusem Dobrym Nauczycielem. By umieli dostrzegać dobro w ludziach i wydarzeniach. By z oddaniem troszczyli się o drugiego człowieka, byli dla niego pomocą.

Po komunii świętej odczytano Akt zawierzenie Rodziny Szkół im. Jana Pawła II Matce Boskiej.

Akt zawierzenia Rodziny Szkół imienia Jana Pawła II Matce Bożej:

Maryjo, Matko Boża, Stolico Mądrości, królowo Pokoju!

My, uczniowie szkół noszących imię Jana Pawła II, przychodzimy dziś do Ciebie, żeby oddać pod Twoją opiekę, wszystkich wychowanków, nauczycieli, pracowników i ich rodziny. W modlitwie powierzamy nas samych, nasze powołanie i świat, szczególnie ten dotknięty wojną, niezgodą i niesprawiedliwością.

Zgodnie z hasłem tegorocznego Dnia Papieskiego: „Blask Prawdy” stajemy dziś przed Tobą jako poszukujący prawdy, jako uczący się prawdy, jako ci, którzy jej pragną i ją odkrywają. „Blask Prawdy”, „Veritatis Splendor” to dziesiąta encyklika świętego Jana Pawła II.

Dziękujemy dziś Bogu za nauczających nas prawdy: za naszych rodziców, nauczycieli, wychowawców i katechetów. Za Twoim wstawiennictwem, Maryjo, prosimy, byśmy zawsze kroczyli drogą prawdy, by blask prawdy ewangelicznej, prawdy Jezusa Chrystusa, promieniował w naszym osobistym życiu i w życiu tych, których spotykamy, bo On sam powiedział: „Ja jestem Drogą, Prawdą i Życiem”.

Jezus Chrystus jest Blaskiem Prawdy, drogą do szczęśliwego życia, tego wiecznego, ale też ziemskiego życia, naszej młodości, naszego powołania i naszej przyszłości opartych na wierze, prawdzie, wolności i miłości.

Maryjo, Stolico Mądrości, powierzamy się Tobie. Wstawiaj się za nami u Boga, wypraszaj nam Ducha Świętego, byśmy umieli rozeznawać, wybierać Jezusa Chrystusa – Drogę, Prawdę i Życie. Prosimy za nas, za wszystkie narody, by promieniował w nich blask prawdy, ewangelii i miłości. Prosimy o pokój na świecie, o ustanie wojny w Ukrainie.

Stolico Mądrości – módl się za nami, Królowo Pokoju – módl się za nami. Amen.

Na koniec mszy odśpiewaliśmy suplikację „Święty Boże, Święty Mocny”.

Po zakończeniu mszy świętej odczytano list do papieża Franciszka. Zapewniono w nim o modlitwie, szczególnie w intencjach Kościoła, papieża, naszej Ojczyzny, szkół im. Jana Pawła II i pokoju, zwłaszcza w Ukrainie.

Jak co roku został rozstrzygnięty konkurs na znaczek papieski, a laureatom wręczono nagrody i pamiątkowe dyplomy.

Coroczna pielgrzymka Rodziny Szkół im. Jana Pawła II jest niecodziennym wydarzeniem. Spotykają się na niej osoby, dla których Patron ma wyjątkowe znaczenie. To czas wyciszenia, skupienia, ale także poczucia bycia wspólnotą mającą na celu dobro drugiego człowieka. Cieszymy się, że za rok odbędzie się kolejne spotkanie naszej wielkiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.

Po zakończonej uroczystości zatrzymaliśmy się w "Owczarkowej Zagrodzie" w miejscowości Wąsosz, by we wspaniałej atmosferze zachwycić się przyrodą, w szczególności zwierzętami, pospacerować wśród zagadkowych sprzętów z przeszłości oraz zjeść wspólny posiłek.