Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Rok w bibliotece

Utworzono dnia 29.06.2023

„Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” to kontynuacja programu rządowego (z lat 2016-2020), którego celem jest tworzenie warunków dla rozwoju czytelnictwa poprzez zapewnienie środków na realizację określonych przedsięwzięć i inicjatyw. Nasza szkoła brała udział w programie, zakupiliśmy książki i pomoce przeznaczone na promocję czytelnictwa.

Czytanie książek zaczyna być modne wśród naszej młodzieży szkolnej, aby czytać, trzeba zacząć od najmłodszych. Wzorem lat ubiegłych starsi uczniowie wprowadzali w świat książki najmłodszych czytelników. W ramach akcji “Ratownicy czytelnictwa” poświęcali długie przerwy na czytanie na dywanie w przedszkolu. Ponadto w szkole mieliśmy czytelnicze przerwy, na których w ciszy można było odpocząć w towarzystwie ulubionej książki.

Mieliśmy w szkole także kiermasz książki z wydawnictwa Tuliszków, umożliwiając zakup czytelniczych prezentów świątecznych całej społeczności szkolnej, cieszył się on zainteresowaniem uczniów, nauczycieli oraz rodziców, odwiedzających naszą szkołę.

 W czasie zajęć bibliotecznych uczniowie zapoznawali się z różnymi rodzajami książek, a młodsze dzieci mogły uczestniczyć w warsztatach tworzenia pierwszej, własnej bajki o sobie. Szkołę odwiedził także pisarz - Wojciech Ulman, opowiadając o swojej twórczości.

Pierwszaki, jesienią ubiegłego roku, doczekały się  pasowania na czytelnika naszej biblioteki i są stałymi bywalcami.

Uczniowie klas młodszych pod czujnym okiem swoich pań doskonaliły umiejętności czytelnicze, zapisując systematycznie swój kontakt ze słowem pisanym w kalendarzach czytelniczych.

Dla starszej młodzieży, zostały przeprowadzone ankiety z propozycją konkretnych pozycji, z uzasadnieniem wyboru. Na jej podstawie zostały zakupione książki z programu rządowego NPRC. Na lekcjach bibliotecznych toczyły się dyskusje, które podsumowaliśmy konkursem na najładniejszą okładkę i najciekawszą recenzję poleconej książki.

Braliśmy także udział w ogólnopolskich akcjach “Jak nie czytam, jak czytam”, pokazując, że czytać można wszędzie, wystarczy chcieć.

Dużą popularnością cieszył się “Kiermasz książki używanej”, na którym, za niewielką kwotę, można było zaopatrzyć się w ciekawą książkę. Zebrane pieniądze  przeznaczyliśmy na stworzenie w naszej szkole miejsc do odpoczynku i…czytania;)

Uczniowie starszych klas mieli także możliwość obejrzenia ciekawej interpretacji teatralnej “Ballad i romansów” w nowoczesnej aranżacji w trakcie wyjazdu do teatru Maska w Rzeszowie.

“Czytanie na polanie” to już niemal wakacyjna spontaniczna akcja promująca czytelniczy sposób spędzania czasu na świeżym powietrzu.

 Każde działanie wspierające chęć sięgnięcia po książkę jest bardzo cenne i zapewne przyniesie w przyszłości dobre rezultaty. Zachęcam do poszukiwań własnej czytelniczej ścieżki i życzymy wielu wakacyjnych przygód, nie tylko czytelniczych ;)

zdjęcia

Utworzono dnia 29.06.2023, 14:36

Laboratoria Przyszłości

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Maj 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Imieniny

Z KULTURĄ MI DO TWARZY - Ogólnopolski Projekt Edukacyjny

 

 

POZNAJ POLSKĘ

MEiN: W 2022 roku co najmniej 100 mln zł na program „Poznaj Polskę”. W tym  możliwe dodatkowe środki | Serwis Samorządowy PAP

SZKOŁA PAMIĘTA

SZKOŁA DO HYMNU

KWESTA

APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY EMOCJONALNEJ