Lekcja historii w Markowej

Utworzono dnia 29.06.2023

W zeszłym tygodniu uczniowie naszej szkoły wzięli udział w szkolnej wycieczce do Markowej. Głównym celem wycieczki było lepsze poznanie życiorysu rodziny Ulmów, który uczy nas szanowania godności i równości. Nasz wyjazd rozpoczęliśmy od wspólnego ogniska, a następnie zwiedziliśmy skansen w Markowej, później udaliśmy się do znajdującego się tuż obok Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów. Rano, gdy dojechaliśmy na miejsce czekało na nas rozpalone ognisko, razem upiekliśmy kiełbaski. Gdy już je zjedliśmy czekała na nas Pani, która oprowadziła nas po skansenie. Było to duże przeżycie, gdyż mogliśmy poznać zabytkowe budynki dawnej wsi Markowej oraz wiążące się z nimi historie. Dawne sprzęty i zabudowania to ciekawy powrót do przeszłości. Tuż obok znajdowało się Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów, którego zwiedzanie też było w planie naszej wycieczki. Pani, która nas po nim oprowadzała przekazała nam cenną wiedzę o polskich rodzinach, które w różny sposób niosły pomoc  ukrywającym się w czasie wojny Żydom. Ta wycieczka to lekcja historii, którą tworzyli ludzie, żyjący blisko nas. Pogoda nam dopisała była. Mam nadzieję, że każdy będzie miał możliwość zobaczenia tego miejsca.

Wyjazd opisała: Maria Sitarz

Utworzono dnia 29.06.2023, 14:43