NA LUDOWĄ NUTĘ....

Utworzono dnia 25.04.2023

Na ludową nutę śpiewali, wszystkich wkoło radowali.

W Centrum Promocji Dziedzictwa Kulturowego w Chmielniku, w pięknie udekorowanej sali, odbył się przegląd artystyczny ,,Na ludową nutę”. Gospodarze imprezy zaprosili do wspólnych występów wielu wspaniałych artystów, od najmłodszych do najstarszych, ludzi pokoleniowo i zawodowo związanych z muzyką i kulturą ludową. Uczestnicy i obserwatorzy mieli rzadką możliwość podziwiania tak pięknego kolażu barwnych strojów, tańca i śpiewu. Występy rozpoczęły uczennice ze Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Zabratówce piosenką „Lipka”. Następnie na scenie pojawili się gospodarze wydarzenia – dzieci z zerówki Szkoły Podstawowej nr 2 w „Wiązance tańców rzeszowskich”oraz grupa młodsza – w tańcu „Oj zagraj mi muzyko”. Po nich zaprezentowały się dzieci z oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej nr 1 im. por. Jana Bałdy - Chmielnickie Jedyneczki z utworem „Laboga dziewuszki”. Piękny utwór - „W moim ogródecku” wykonał solista ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Woli Rafałowskiej. Następnie na scenie zaprezentowały się dzieci z oddziałów przedszkolnych , grupa Żabki oraz Słoneczka ze Szkoły Podstawowej nr 3 w tańcu „Kukułeczka” i piosence „Laboga dziewuszki”. Po występach grupowych nadszedł czas na solistów naszej szkoły: Hania Kotarba zaśpiewała piosenkę: „Oj, zagraj mi muzyko” i Wojciech Banaszewski wyśpiewał: „Ja do lasu nie pojadę”.

Całe wydarzenie uświetnili swoim występem członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Chmielnickie Kłosy racząc nas pięknym pokazem tańców i przyśpiewek śląskich. Następnie scenę wypełnił śpiew uczniów naszej szkoły, wykonujących utwór „W moim ogródecku” i „Przyjechał Jasieńko”. Przegląd zespołów szkolnych zakończył występ grup Zdobywcy i Odkrywcy ze Szkoły Podstawowej nr 3. Spotkanie uatrakcyjnił swoim występem i żywą muzyką Zespół Śpiewaczy Kielnarowianie wraz z Kapelą. Zaśpiewali oni:,,Czyście nam tu radzi”, ,, Wioska Kielnarowa” i “ Hej, po dolinie”.

Uwieńczeniem tego przeglądu był ponowny występ zespołu Chmielnickie Kłosy. Tym razem zaprezentowali ,,Poleczkę” oraz ,,Suitę tańców żywieckich”. Spotkanie uświetnili swoją obecnością przedstawiciele Urzędu Gminy oraz dyrektorzy i nauczyciele szkół z terenu gminy Chmielnik, którzy na ręce naszej pani Dyrektor przekazali gratulacje i słowa podziwu związane z organizacją całego przedsięwzięcia. Gospodarze podziękowali wszystkim zaproszonym zespołom i staropolskim zwyczajem ugościli suto zastawionym stołem. Każdy otrzymał pamiątkowy upominek.

To spotkanie pokazało jak barwna i radosna jest nasza polska tradycja ludowa. My już wiemy, że jest ona żywa, bo angażują się w jej rozwój i wzrastają w niej młode pokolenia. Wielość jej aspektów mieliśmy okazję usłyszeć i zobaczyć właśnie tu, w samym centrum Chmielnika, promując tym samym nasze kulturowe dziedzictwo. To było piękne popołudnie, a inicjatywa zdecydowanie zasługuje na powtórzenie.

Tak wspaniała impreza nie miałaby takiego wymiaru, gdyby nie przychylność sponsorów, którym jesteśmy bardzo wdzięczni za wszelką pomoc i zrozumienie.

Dziękujemy serdecznie: firmie AJ Profibud w Chmielniku, Delikatesom Centrum w Chmielniku, Firmie Chmielnik-Zdrój, Zakładowi Aktywności Zawodowej z Woli Rafałowskiej, firmie Kusz Catering z Chmielnika, Delikatesom Jabłuszko w Chmielniku, firmie Pok-Ter w Chmielniku oraz firmie Awant z Zaczernia.

Filmy z przeglądu!

Na ludową nutę